Η ποιητική συλλογή με τίτλο Δώδεκα ώρες στον ήλιο: Μακρόνησος, 1947-9157 αποτελεί την εφαρμοσμένη πρακτική της τεχνοτροπίας του δομημένου ρεαλισμού Α’ επιπέδου του Φιλολογικού Ομίλου Ελλάδος. Τα μέλη του, εξετάζοντας αναλυτικά τα αρχειακά υλικά της περιόδου, αποτύπωσαν στους στίχους των ποιημάτων καταστάσεις, καταγεγραμμένες εμπειρίες και βιωμένες αλήθειες, που σηματοδότησαν την εκμηδένιση της ανθρώπινης υπόστασης στα μετεμφυλιακά χρόνια της ελληνικής πραγματικότητας των μέσων του 20ού αιώνα.
Μία συλλογή ιστορικής μαρτυρίας, η οποία βασίζεται στη λεπτομερή καταγραφή περιστατικών και γεγονότων με έμφαση στη σωματική αναφορά και την αιτιακή σχέση θύτη και θύματος. Μία συλλογή η οποία εμβαθύνει στον τρόπο με τον οποίον ο λόγος, και δη ο ποιητικός, είναι σε θέση να στιγματίσει τη βιαιότητα της κοινωνικής ύπαρξης.
Δώδεκα ώρες στον ήλιο: Μακρόνησος, 1947-1957
Συλλογικό έργο
Φιλολογικός Όμιλος Ελλάδος
Επιμέλεια: Αντώνης Χαριστός
Εκδόσεις Γράφημα
26 σελ.
ISBN 978-618-5710-32-3
Τιμή €7,00